PaleoSkincare

Miért kezdd el a Paleo-szépségápolást még ma?

Először is igazad van, az ősember nem használt arckrémet, szappant és egyebeket, akkor meg mi ez a Paleo Szépségáplás izé?

Az ok egyszerű, mint a paleo: a paleo-életmód lényege, a visszatérés az alapokhoz, evésben, ivásban, testápolásban is. Vissza a vegyszermentes, stresszmentes, természetközeli életmódhoz. Ahhoz, amelyre teremtett a testünk, lelkünk, bőrünk. Így kerülsz újra egyensúlyba magaddal, így tudod kihozni testedből a vágyott optimumot, nem a fitness-lédik maximumát, hanem magadhoz képest a legjobbat. A lényeg az egészség, minden téren: testben, lélekben és a bőrön is.

Tehát a Paleo&Skincare célja, küldetése, akármilye: a tudatos, optimális életmód promóciója a bőrápolásban (is). Ilyen egyszerű. Gyere velem, keressük meg azokat a tippeket, trükköket, amelyekkel a vágyott optimumhoz közelíthetsz minden nap.

Kezdjük a bőrrel. A www.cosmeticsdatabase.com oldalon rangsorolják azokat a vegyi anyagokat, amelyeket a kozmetikaipar rendszeresen használ a menő termékeiben. 1-10-ig pontozzák az összetevőket, aszerint, hogy mennyire toxikusak a szervezet számára. Tanulságos fél óra az életedből, ha átböngészed mondjuk a kedvenc tusfürdőd összetevőlistáját.

Miért fontos, hogy bőrödre olyan cuccokat kenj, amit erős túlzással meg is ehetnél?

2 felfogás létezik a kozmetikumok világában. Az egyik, hogy a bőr olyan hatékony védekező rendszer, hogy rajta keresztül nem juthatnak mérgező anyagok a a véráramba, a másik felfogás szerint a kozmetikumokban lévő vegyi anyagok kb. 60% – a véráramba kerül, avagy a napi szinten, egy átlagos nő által használt kozmetikumokból kb. 150 g kozmetikum, tisztítószer szívódik fel a bőrön keresztül minden évben és csak 26 másodpercre van szükség a kozmetikai összetevők véráramba kerüléséhez.

Tehát, mi az igazság? Bekerül a vérbe a vegyi anyag vagy sem? Érdemes vacakolni, paleozni, odafigyelni? Igazak-e a kozmetika ipar divatos lózungjai, hogy termékeik bejutnak a bőr legmélyebb rétegeibe? Ebben a blogbejegyzésben erre az alapfelvetésre keresem a választ.

Először is nézzük meg az emberi bőr anatómiáját:

A bőr három rétegből áll:

A felhám (epidermis) feladata a bőr első védelmi vonala, fontos feladata a pusztuló szaruréteg megújítása.
Az irha (dermis) biztosítja a bőr rugalmasságát.
A bőralja (hypodermis, subcutis) feladata pedig az energia elraktározása, a hőszigetelés és a fizikai behatások tompítása.

bor-paleo

A bőr hámja többrétegű elszarusodó laphám, az alapréteg sejtjei osztódással termelik az újabb és újabb sejteket, ezek a sejtek tolódva egyre távolodnak a a hám alatt található ereket is tartalmazó irharétegtől és ez a gyors pusztulásukhoz vezet. Eközben folyamatosan ellaposodnak, majd lekopnak.
A bőr középső rétege az irha. Alapja egy laza rostos kötőszövet, melyben rengeteg vérér van. Ezek a vérerek a tápanyagellátásért és a hőszabályozásért is felelnek. A hám vastagsága a test különböző részein más és más, például a tenyéren, talpon vastagabb, a többi területen pedig vékonyabb. A hámban találhatóak a bőr színét adó pigmentszemcsék, amelyek védik a bőrt a káros sugárzásoktól.

Az irha (dermis) egy laza, rostos kötőszövet, kollagénból, rostokból és kötőszöveti sejtekből épül fel.

A bőralja pedig a bőr legmélyebb rétege, zsíros kötőszövetből áll. Mérete testtájanként változik, eloszlásában pedig komoly eltérések vannak a férfi és női test között (sajnos).

Minden kozmetikumnak hosszú utat kell megtennie ahhoz, hogy bejusson a bőr mélyebb rétegeibe. A felhám sajátos összetételű bőrréteg, egyszerre víztaszító és zsírszerető réteg, ez az oka annak, hogy eső, vagy zuhanyozás után nem szívja fel a bőrszövet a vizet, nem dagad háromszoros méretűre. A hám mélyebb rétegei egyre több vizet tartalmaznak, ami megnehezíti az olajok behatolását a bőrbe, mert az olaj és a víz nem keveredik egymással.
Miért van fontos szerepe a bőr optimális olajtartalmának? Azért mert az olaj csapdába ejti a vizet, megakadályozza a vízveszteséget így őrzi meg a bőr puhaságát, simaságát. Az érett, öregedő bőr kevesebb olajat termel, a kevesebb olaj nem tudja bent tartani a vizet a bőrben, ezért kiszárad, repedezik, ráncosodik. A száraz bőr is így működik: kevés olaj – kevés víz. Ezt a bőrkárosító folyamatot egy, a bőrigénynek megfelelő bio olaj napi egyszeri használatával meg lehet gátolni!

mandula

Mivel a zsírok és a víz nem keveredik azért a kozmetikai iparban kitalált egy ügyes kis trükköt, az emulgeáló szereket, amelyek arra szolgálnak, hogy az olajakat össze tudják keverni a vízzel, ezért az összes bolti testápoló és krém emulgeáló szer, olaj és víz keveréke. Ez az oka, hogy a legtöbb ember már szívesebben alkalmazza az illatos bolti krémet a sűrűbb bio olajok helyett…
Az adott anyag felszívódása mindig függ az adott molekula méretétől, kémiai oldhatóságától, és egyénenként változik az, hogy milyen kémiai reakcióba lépnek a bőrben található az enzimekkel.


És itt érkeztünk meg az enzimekhez, Mik azok az enzimek? Az enzimek az élő sejt által termelt különleges fehérjemolekulák, a biokémiai folyamatok katalizátorai. Ma már tudjuk, hogy a bőr az enzimek segítségével aktiválhatja és inaktiválja a gyógyszereket és idegen vegyületeket, valamint a szervezet saját természetes anyagait, például hormonokat, szteroidokat. A bőr enzimek tevékenysége azonban nagymértékben változhat az egyének között és a kor előrehaladtával is. (Hotchkiss, 1994).

Miért fontos az enzimek működésének megértése a bőrápolással kapcsolatban, miért fontos körültekintően kiválasztani a megfelelő kozmetikumot?

Mert az enzimek reakcióba lépnek a vegyi anyagokkal, bizonyos vegyi anyagok esetében, mint például a ftálsav-észterek, amit a kozmetika ipar előszeretettel használ festékek, parfümök gyártásához az enzimaktivitást olyan hatékony, hogy a vegyi anyag teljes mértékben metabolizálódik, közben pedig a bőrön át felszívódik (Hotchkiss, 1994).

Vannak olyan is enzimekkel a bőrben, amelyek úgy lépnek reakcióba a különböző vegyi anyagokkal, hogy azokból egy, a szervezet számára sokkal méregezőbb vegyületet hoznak létre. Ilyen eset az angol kéményseprők hererákhalmozódásának rejtélye… A bőr érintkezik a korommal, ezek a szénhidrogének alapból teljesen ártalmatlanok, de a bőr speciális enzimjei olyan reaktív vegyületeket képeznek belőlök, amelyek károsítják a sejtek DNS-ét és így rákot okozhatnak.

És ha ez mind nem lett volna elég bonyolult: minden ember különböző bőrtípussal rendelkezik, a bőr állapotát befolyásolja az életkor, a bőrszín és a környezet, az évszakok is hatással vannak a bőr védekező képességére. A vegyi anyagok nem azonos mértékben szívódnak fel az egész testen. pl. a talp bőre nagyon vastag, míg a szemhéj vékony, tehát az arcra és a fejbőrre kent anyagok 5-10-szer nagyobb mértékben szívódnak fel a bőrbe. Sőt a fizikai aktivitás is hatással van a bőr különböző vegyi anyagokra adott reakciójára

A bőrgyulladástól vagy nagyon száraz bőrtől szenvedők bőre is érzékenyebb a vegyi anyagokkal szemben. Esetükben a bőr barrier tulajdonsága komolyan sérülhet. A barrier tulajdonság azt jelenti, hogy egyrészt részlegesen megakadályozza a bőrre kerülő anyagok felszívódását, s ugyanakkor a bőr víz- és elektrolittartalmának kiáramlását, ezáltal védve a szervezet belső harmóniáját.

A vegyészek bizonyos termékeknél, mint például a napvédők és a bőrfehérítő krémek olyan anyagokkal kísérleteznek, amelyek meggátolják a vegyi anyagok bőrön való felszívódását. Mindazonáltal ez nem jelenti azt, hogy a vegyészek ki tudnak védeni minden bőrkárosító folyamatot. A bőr egy összetett, bonyolult működésű szerv, és a kozmetikai ipar ezer és ezer különböző vegyi anyagot használ millió változatban. Vegyük parfümöket vagy borotválkozás utáni szereket – ezek a szépségápolási termékek általában tartalmaznak etanolt, amely a legújabb kutatások szerint növeli a felszívódást. A kutatás azt találta, hogy bizonyos illatanyag összetevők, abszorpció szintje (felszívódása) rendkívül magas lehet (Hotchkiss, 1994).

Miért fontos a tudatos hozzáállás?

Kérdezd meg magadtól, hogy szeretnéd azokat a bizonyos kémiai vegyületek a bőrödre kenni. Lehet, hogy csak kis mennyisében vannak jelen a kozmetikumokban, de ez még nem teszi kockázatmentessé a használatukat. A paleo szemléletű bőrápolás javaslata: a növényi olaj alapú bőrápoló termékek használata. Ha tudod, hogy amit használsz, az jó neked és a bőrödnek, sőt akár ehető is, akkor kevésbé kell aggódnod a kellemetlen mellékhatások miatt. Kisgyermekek és csecsemők esetében minimalizálni kell a bolti, vegyi anyag alapú szerek használatát, amennyiben lehetséges.

paleo-sheavaj

A végső következtetés

A válasz itt is valahol az arany középúton helyezkedik el. De egy dolog teljesen világos: minden ember más és más, minden vegyi anyag más és más, a szervezet válaszreakciója teljesen egyedi lesz, ezért lehetetlen megbecsülni, hogy mennyi jut be majd egy bizonyos vegyi anyagból a véráramba.

Mit tanácsolok?

Olvass, tájékozódj, ahogy én, aki se kozmetikus nem vagyok se vegyész, csak elolvastam rengeteg szakirodalmat, a holisztikus szemléleten keresztül jutottam el a paleo-életmódhoz. Olvasd el a címkéket, értsd meg, hogy mit tesznek ezek az anyagok a bőrrel, és ha lehet keress természetes alternatívákat. Legyél óvatos, mert végső soron te vagy a felelős a sorsod alakulásáért.

A következő bejegyzésben bemutatom majd a bolti kozmetikumok egészséges alternatíváit. Tarts velem az úton!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!